امروز 22 مرداد 1401

آزمایشگاه‌ها

1- ابر رایانه مرکز محاسبات سریع دانشگاه فسا

2- کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)

-------------------------------------------------------------------------------------

معرفی ابر رایانه مرکز محاسبات سریع دانشگاه فسا

مرکز محاسبات سریع دانشگاه فسا با هدف سرویس‌دهی به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی و مراکز صنعتی کشور پایه ریزی شده است.ابررایانه این مرکز قادراست مسائل علمی فیزیک، شیمی، آمار و علوم مهندسی را که نیاز به محاسبات قوی و پیچیده دارد حل نماید.این مرکز می‌تواند پاسخگوی نیازهای طیف وسیعی از دانشجویان، دانشگاهیان و پژوهشگران در حل مسایلی باشد که نیاز به نرم افزار های شبیه سازی و محاسبات سریع دارد.این مرکز دارای یک سرور (server) از نوع(Intel XEON 2603 V2 ) و دو نود(node)محاسباتی که هر نود شامل ۱۶ پردازنده از نوع (Intel XEON 2650 V2)  و32 گیگابایت رم (RAM) می‌باشد که مجموعا تشکیل یک خوشه محاسباتی(cluster) را می‌دهند.سیستم عامل این خوشه لینوکس(centOs 6.5) است و برنامه ها و نرم افزارهایی که تحت لینوکس باشند قابل نصب بر روی سرور می‌باشند.از مهمترین قابلیت های این مرکز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • پردازش سریع داده ها از طریق محاسبات موازی
 • محاسبه خصوصیات گرمایی خوشه های اتمی
 • محاسبه و بررسی خصوصیات اپتیکی و الکتریکی نانو مواد
 • شبیه سازی های دینامیک مولکولی
 • شبیه سازی های دینامیک سیالات
 • امکان برنامه نویسی به زبان هایFORTRAN وC
 • مدل سازی و حل معادلات گرمایی سیالات
 • محاسبات استاتیک سازه ها

در حال حاضر برنامه های زیر بر روی سرور نصب شده اندکه بر حسب نیاز می‌توان نرم افزار های دیگر را نیز به آن اضافه نمود.

 1. Linux OS: CentOs 6.5-64  
 2. Intel Compiler14 
 3. MPI 
 4. Espresso 
 5.  Wien2k
 6. Aims 
 7. Matlab
 8. Ganglia

دریافت فایل حاوی معرفی wien2k

 -------------------------------------------------------------------------------------

 

معرفی کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)

 

کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC) از جمله تکنیک­های تجزیه­ای شیمی جهت جداسازی، تشخیص و تعیین هر ترکیب در یک مجموعه می­باشد.

HPLC به منظور تولید (به عنوان مثال در طول تولید محصولات دارویی و بیولوژیکی)، قانونی (تشخیص عملکرد داروها در ادرار)، تحقیقاتی (به عنوان مثال جداسازی ترکیبات از کمپلکس پیچیده بیولوژیکی یا تشخیص ترکیبات مشابه از یکدیگر) و دارویی (تشخیص ویتامین D در سرم خون) به‌کار می­رود. هر ترکیب درون ماده موردنظر با سرعت متفاوت با مواد جاذب برهم کنش داده و منجر می­گردد که ترکیبات موجود در ماده مورد نظر با سرعت متفاوتی از هم جدا شوند. در نهایت این اعمال منجر به جداسازی ترکیبات در ماده مورد نظر خواهد شد.

 

مشخصات کلی سیستم Azura Compact HPLC :

این سیستم اساسی‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین HPLC در میان سیستم‌های آنالیتیکالی در Knauer است (با حداکثر فشار پشتیبانی 400 بار). این سیستم ایزوکراتیک برای طیف وسیعی از برنامه های کاربردی استاندارد، مناسب و قدرتمند است. می­توان آن را از طریق نرم افزار­ها روی موبایل و تبلت کنترل کرد و در هر زمان ماژول­های آن‌را به روزرسانی کرد.

سیستم مورد نظر دارای المنت­های چند منظوره ASM 2.1L هست که از ترکیب بیش از سه مدل المنت با عملکردی واحد در یک فضای واحد، به‌وجود آمده­اند. دگزر(Degasser) روی یک پایه صاف، یک پمپ ایزوکراتیک دقیق با ضربان پایین و یک دتکتور (Detector) با طول موج متغیر UV این سیستم را همراهی می­کند.

پشتیبانی نرم افزاری آن از طریق REG Open Lab و یا REG Clarity انجام می شود و ماژول آن به طور مستقیم توسط صفحه نمایش لمسی آن در دسترس می­باشد. سیستم HPLC دارای دتکتور UV-Vis، ستون: طول 15 سانتی­متر، قطر داخلی 6/4 میلی­متر و ذرات با قطر 5 میكرومتر، و تک پمپ (سیستم گرادیانت: پمپ همزمان چند حلال با غلظت های مختلف) می­باشد.

 

کاربرد دستگاه:

برای شناسایی، جداسازی و تعیین ترکیبات آلی (ویتامین­های محلول در آب، ویتامین­های محلول در چربی، هیدروکربن­های آروماتیک) و ترکیبات دارویی

 

*******************************

کاتالوگ دستگاه را از اینجا دانلود نمائید.

کاتالوگ دستگاه به زبان لاتین را از اینجا دانلود نمائید.

فایل شماره 1 را از اینجا دانلود نمائید.

فایل شماره 2 را از اینجا دانلود نمائید.